Gränssnittsspråk:
ثانیه شماری برای مرگ آخرین بازمانده بنیانگذار نشر رومیزی 2008-01-24
ثانیه شماری برای مرگ آخرین باز...
FONTSTORLEK:

داستان از آنجا آعاز شد که John Warnock به همراه تیم خود در شرکت زیراکس Xerox یک زبان برای توصیف صفحه های چاپی به نام PostScript ابداع کردند. این زبان در واقع برای کنترل چاپگرهای لیزری بوجود آمد. ولی John Warnock نیز مشابه بقیه کارمند های زیراکس (نظیر Bob Metcalf که پس از ابداع Ethernet از زیراکس جدا و 3Com را تاسیس کرد) به محض پایان یافتن کار، برای ارایه کار خود بطور مستقل از زیراکس جدا و Adobe را شکل داد.
در همین زمانها (1984) شرکت اپل کامپیوتر جدید خود Apple II را معرفی کرد. قابلیتهای Apple II به سرعت آن را بسیار معروف و محبوب کرد (یکی از دلایل محبوبیت Apple II تکنولوژی ماوس ابداع شده در زیراکس و بعد منفک شده از آن بود!). این موفقیت موجب آن شد که استیو جابز Steve Jobs با امتیاز پست اسکریپت Adobe پرینتر خود بنام ImageWriter را ارایه دهد.
از دید استیو جابز مجموعه Apple II و ImageWriter یک ترکیب ایدآل بود که برای فراگیر شدن نیاز به یک واسط نرم افزاری برای ارتباط دادن کامپیوتر اپل و پرینتر را داشت. این حلقه با ارایه Mac Office در سال 1985 توسط اپل کامل شد فقط یک مشکل وجود داشت و آن هم قیمت بالای آن بود. اپل این مجموعه را 9000 دلار قیمت گذاری کرده بود، قیمتی که برای کار اداری توسط شرکت ها قابل قبول نبود. موضوعی که جابز اصلا به آن فکر نکرده بود!؟
در همین سال یک جوان نه چندان کم سن و سال (38 ساله) به نام Paul Brainerd با پیشی گرفتن از بقیه افرادی که در این زمینه کار میکردند و ارایه نرم افزار PageMaker علاوه بر ایجاد تحولی بزرگ در صنعت چاپ، فرشته نجات اپل نیز شد و اپل را از شکستی زود هنگام نجات داد. ارایه PageMaker 1.0 موجب فروش زیاد Apple II و ImageWriter شد.
Paul Brainerd شرکت Aldus را برای ارایه نرم افزار خود تاسیس کرد، شرکتی که اگرچه عمر رسمی آن حدود 10 سال بود ولی صنعت چاپ هنوز هم به تولیدات و ابداعات آن وابسته است. اکثر محصولات ادبی و شرکتهای دیگر در زمینه چاپ در واقع کپی برداری مستقیم و قیر مستقیم از ایده های Paul Brainerd است. Paul Brainerd به دلیل شغل خود تا قبل از ارایه PageMaker بطور کامل با نیاز صنعت چاپ آشنایی داشت اما از آن مهمتر روش پیاده سازی این نیازها بود، دسته بندی نرم افزارهای چاپ به سه دسته طراحی، صفحه آرایی و ویرایش تصویر از ایده های Brainerd بود که همچنان مورد استفاده است (بسته های چاپ Adobe، Corel و ...).
Brainerd در همان سال ارایه PageMaker و موفقیت آن تصمیم به تولید یک نرم افزار طراحی برداری گرفت ولی بدلیل درگیری در شرکت تازه تاسیس خود و مشغولیت در تولید نسخه تحت ویندوز PageMaker (که سال 1986 ارایه شد) سفارش تهیه آن را به شرکت AltSys داد. در سال 1988 برنامه Freehand توسط شرکت AltSys برای Aldus تکمیل و آماده شد. Aldus علاوه بر این با خرید امتیاز یک نرم افزار ویرایش عکس از ULead برنامه PhotoStyler را پایه معرفی کرد.
شرکت Aldus در زمان حیات خود نرم افزارهای زیادی ارایه کرد که تعدادی از آنها عبارتند از:

در زمینه چاپ
PageMaker – نرم افزار نشر رومیزی
پیش از چاپ
ColorCentral - یک OPI سرور
PressWise - نرم افزار فم بندی دیجیتالی
PrintCentral
TrapWise
گرافیک
FreeHand - برنامه طراحی برداری
Gallery Effects
Persuasion
PhotoStyler – برنامه ویرایش تصاویر بیتمپی
TextureMaker - برنامه ای برای طراحی زمینه
SuperPaint (Macintosh) – برنامه نقاشی
Intellidraw – یک برنامه قدرتمند و ساده طراحی

شرکت Aldus در سال 1990 شرکت Silicon Beach Software تولید کننده نرم افزارهای SuperPaint، Digital Darkroom، SuperCard، Super3D و Personal Press (بعدها به Adobe Home Publisher تغییر نام پیدا کرد) را خریداری کرد. درسال 1993 شرکت After Hours Software را خرید و مالک نرم افزارهای این شرکت یعنی TouchBase Pro و DateBoook Pro شد.
با تمام این تولیدات هنوز مهمترین محصولاتی که شرکت Aldus برروی آنها استوار بود همان PageMaker، Freehand و PhotoStyler بود. PageMaker از سال 1990 یک رقیب بسیار قدرتمند بنام QuarkXPress پیدا کرده بود رقیبی که بسرعت در حال گرفتن بازار نشر رومیزی بود. Freehand و PhotoStyler هم هرچند از نظر نرم افزاری از رقیبان خود یعنی Illustrator و Photoshop جلو بودند ولی درمقابل رشد روز افزون شرکت مالک آنها یعنی Adobe دچار مشکل شده بودند.در نهایت Paul در سال 1994 شرکت Aldus را به Adobe فروخت و برای همیشه از دنیای کامپیوتر خدا حافظی کرد و با تا سیس بنیاید Brainerd Foundation: ($2) به کارهای اجتماعی روی آورد.
شرکت Adobe بعد از خرید Aldus در ابتدا با اضافه کردن PageMaker به فهرست محصولات خود سعی کرد مجموعه نرم افزارهای چاپ خود را تکمیل کند. در مورد PhotoStyler هم در واقع با از بین بردن آن تنها رقیب سرسخت Photoshop را از صحنه خارج کرد. ولی در رابطه با Freehand با مشکل قوانین فدارل و شکایات انجام شده بر خورد کرد و مجبور شد آنرا به صاحب اصلی آن یعنی AltSys برگرداند و در نهایت با خرید AltSys توسط Macromedia نرم افزار Freehand به Macromedia رسید.
PageMaker تا سل 1997 که نسخه 6.5 ان ارایه شد هیچ تغییر اساسی ی نکرد. در سال 1998 شرکت Adobe برای جلوگیری از نفوذ رقیب قدرتمتند خود یعنی Quark بر صنعت نشر رومیزی تصمیم گرفت نسخه 7 برنامه PageMaker را بطور کامل با روش جدید بازنویسی کند.
با ارائه اولین نسخه بتا از PageMaker 7 بسرعت Adobe دریافت که کاربران قدیمی PageMaker با تغییرات زیاد انجام شده در نسخه جدید حاضر به قبول آن نیستند بعنوان یک ارتقاء نیستند. در نهایت PageMaker 7 فقط در حد نسخه بتا باقی ماند. این موضوع برای Adobe یک شکست بزرگ بحساب می آمد. Adobe تصمیم گرفت محصول جدید را تغییر نام دهد و بعنوان یک محصول جدید تحت عنوان InDeign ارایه دهد و برای از دست ندادن کاربران خود یک نسخه سوری تحت عنوان PageMaker 7 روانه بازار کرد که هیچ تغییری نسبت به نسخه قبل از خود نداشت. آخرین نسخه رسمی PageMaker تحت عنوان PageMaker 7 درسال 1999 ارایه شد و از آن به بعد Adobe با تشویق به خرید InDeign سعی در پایان دادن به عمر اولین نرم افزار صنعت چاپ دارد، که در حد زیادی هم موفق بوده است.
نرم افزار Freehand بعد از انتقال به Macromedia دوران درخشانی را پشت سر گذاشت . اولین نگارش ارایه شده بعد از انتقال به شرکت جدید نگارش 5 بود که موفقیت بزرگی برای Macromedia به ارمغان آورد. در آمد ناشی از آن موجب شد Macromedia سرمایه گذاری بزرگی برروی آن بکند. نسخه 6 یک نسخه کاملا متفاوت بود که با شیوه های جدید بطور کامل باز نویسی شده بود ولی این نسخه به دلیل مشکلاتی که داشت در حد بتا باقی ماند و هیچ وقت بطور رسمی ارایه نشد. نسخه 7 در سال 1996 یک بسته فوق العاده بود بسته ای که Illustrator شرکت Adobe را بشدت دچار مشکل کرد. از Freehand 10 به بعد Macromedia برروی محصولات دیگر خود که بازاری بدون رقیب جدی داشتند نظیر DreemWeaver و Flash متمرکز شد و Freehand به دوره خاموش خود نزدیکتر شد. آخرین نسخه رسمی نگارش 11 و یا با اسم دیگر آن MX بود که تفاوت اساسی با نسخه ماقبل خود نداشت. از بعداز سال 2003 هیچ نسخه جدیدی تا زمان خریداری شدن Macromedia توسط Adobe تولید نشد.
بعد از اضافه شدن Freehand به محصولات Adobe و تداخل آن با Illustrator شرکت Adobe به دنبال پیدا کردن راهی برای از بین بردن آخرین بازمانده رسمی Aldus به نحوی است که با قانون فدرال درگیر نشود. سایت رسمی و Blog شرکت Adobe پر از خبرهایی در رابطه با ادامه نداشتن پشتیبانی از Freehand و سپس تکذیب آن است. احتمالا این روشی هست که برای وادار کردن کاربران Freehand برای مهاجرت به Illustrator بدون درگیر شدن با قانون اندیشیده شده است!

منابع :
$2
$2
$2
$2

Kommentar

Hossein Ebrahimi Official site - ثانیه شماری برای مرگ آخرین بازمانده بنیانگذار نشر رومیزی
Copyright (c) 2006- 2020 All Rights Reserved
Based on Parnian Opendata copyright (c) Parniansoft 2008 - 2020 [0,22a]